EKOSYSTEMY drogą innowacji
polski
Programy UE - Innowacyjna Gospodarka Działanie 8.22012-07-02 08:38

 Z przyjemnością informujemy że firma Eko-Systemy jest uczestnikiem projektu współfinansowanego z środków UE...

więcej

Formowanie rotacyjne


Formowanie rotacyjne jest metodą stosowaną do produkcji plastikowych przedmiotów niewypełnionych. Produkt finalny jednak nie musi pozostać artykułem niewypełnionym ponieważ istnieją proste działania wykończeniowe umożliwiające nadawanie kształtów, które stawiają ten proces w dogodnej pozycji wobec konkurencji innych metod profilujących.

 

Formowanie rotacyjne różni się od innych metod produkcyjnych tym, że podgrzewanie, stapianie, kształtowanie i chłodzenie zachodzi już po umieszczeniu polimeru w formie i w czasie profilowania materiał ten nie jest poddawany żadnym wpływom zewnętrznym.

 

Korzyści technologii formowania rotacyjnego:

  • produkty rotowane są zasadniczo bez rys
  • nie ma na nich szwów spawania
  • duże przedmioty mogą być produkowane w sposób bardzo ekonomiczny
  • koszty formowania są stosunkowo niskie
  • projektanci mają duże pole do popisu pod względem kształtów.


PODSTAWOWE ETAPY W PROFILOWANIU ROTACYJNYM


Ładowanie
Forma jest otwarta i wsypuje się do niej odważoną ilość polimeru. Proszek ten można wcześniej skomponować pod względem kolorystycznym, lub można domieszać na sucho pigment barwiący przed załadowaniem formy.

Podgrzewanie
Formę zamyka się zazwyczaj za pomocą szybko odpinanych zacisków. Po tym następuje uruchomienie rotacji dwuosiowej na dwóch osiach prostopadłych w środowisku ogrzanym. Ponieważ szybkość obrotów jest relatywnie niska (poniżej 20 obr/min) proszek obraca się wewnątrz i w tym czasie jest podgrzewany za sprawą konwekcji, przewodnictwa i w niektórych przypadkach, promieniowania. W końcu proszek ulega stopieniu i równomierną masą pokrywa wewnętrzne ścianki formy, pod warunkiem poprawnej szybkości rotacji.

Chłodzenie
Gdy stopiona masa odpowiednio zagęści się, forma zostaje schłodzona do momentu gdy polimer osiągnie odpowiednią sztywność aby uzyskać żądany kształt. Tego dokonuje się za pomocą wody lub wody albo powietrza albo kombinacji tych dwóch czynników.

Wyładowanie
Gdy polimer uległ schłodzeniu na tyle aby zachować nadany mu kształt i aby można było z nim dalej postępować, forma zostaje otwarta i wyjmuje się produkt. Wówczas znowu ładuje się do środka proszek i cykl zaczyna się od początku.

  Potrzebujesz więcej inormacji na temat formowania rotacyjnego ? Poszukujesz kooperanta? Wykonawcy fom? Masz ideę chcesz projekt przystosowany do formowania rotacyjnego? Zapraszamy do kontaktu!